Ulja e subvencionit për TVSH për prodhuesit bujqësorë dëmton fermerët

17:40 | 07/03/2019

Përfaqësues të biznesit agropërpunues kundërshtojnë ndryshimet ligjore të miratuara në fund të vitit të kaluar, që ulin subvencionin e TVSH për prodhuesit bujqësore. Sipas ekspertëve, kjo masë do të dëmtojë fermerët vendas dhe do të favorizojë importet në bujqësi.

Ndryshimi i subvensionimit të TVSH për prodhuesit bujqësore nga 20 për qind që është vlera e kësaj takse në 6 për qind, nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave, sipas përfaqësuesve të biznesit agropërpunues dëmton rëndë ekonominë dhe prodhimin vendas.

Sipas kreut të Qendrës së Eksporteve Shqiptare, Alban Zusi, ky shqetësim duhet marrë parasysh pasi rëndon fermerët dhe taksa është e papërballueshme

Zusi thekson se  kjo taksë rëndon buxhetin e fermerëve vendas dhe favorizon importet  bujqësore.

Për të mos thelluar dëmin që u shkakton fermerëve ky ndryshim ligjor per subvencionimin e TVSH, Zusi kerkon nga qeveria të reflektojë dhe të veprojë si vendet e tjera te rajonit. /abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono