Ulet me sukses në Mars sonda “Insight”

22:47 | 26/11/2018

Përpjekja e re e Agjencisë Hapësinore Amerikane, për të ulur një robot në Mars, është kurorëzuar me sukses. Sonda “INSAJT” preku terrenin e planetit të largët në orën 20 e 54 të së hënës dhe transmetoi sinjalin e funksionimit pak minuta më vonë, duke çuar në delir operatorët e NASA-s.

Agjencia hapësinore amerikane, NASA, ka ulur me sukses mbrëmjen e së hënës robotin e ri në planetin Mars. Operacioni u përjetua me tensione për 7 minuta, koha kur sonda “INSAJT” u shkëput nga platforma që e çoi deri në Planetin e Kuq. Misioni i “INSAJT” është të studiojë përbërjen e Marsit, aspektin gjeologjik të tij dhe tërmetet, për ta bërë planetin e dytë më të studiuar në botë pas Tokës.

Mjeti u ul në orën 20 e 54 minuta dhe me të ardhur konfirmimi, operatorët e zyrës së NASA-s në Kaliforni shpërthyen në brohoritje. Roboti u ul në një terren të sheshtë, në afërsi të ekuatorit të Marsit. Fazë pas faze dhe metër pas metri, roboti raportoi progresin e tij. Ai hyri në atmosferë më shpejt se një plumb me shpejtësi të lartë, duke kombinuar efektet e temperaturës, parashutës dhe raketave për të mundësuar një ulje të lehtë në orën 20 e 54 dhe duke dërguar sinjalin “BIP” për të treguar se është në gjendje funksionale dhe gjithashtu foton e parë nga sipërfaqja në orën 21 e 1 minutë. Jetike për vazhdimin e misionit të sondës “INSAJT” në terrenin e vështirë të Marsit është aktivizimi i paneleve të saj diellore, të cilët u fikën gjatë uljes. Robotit i duhet të gjenerojë energji për të vënë në punë sistemet dhe për të ngrohur pajisjet e tij në temperaturat nën zero që mbizotërojnë në Planetin e Kuq. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono