Ulet me 3 vende indeksi i demokracisë për Shqipërinë, The Economist: Shqipëria me regjim hibrid

19:18 | 22/01/202019:180

Niveli i demokracisë në Shqipëri ka pësuar rënie  gjatë vitit të kaluar. Ndërkohë që vendi ynë mbetet pjesë e shteteve që kanë një regjim hibrid.

The Economist ka publikuar indeksin në bazë të cilit mat demokracinë në 167 shtete të botës, dhe Shqipëria renditet e 79,  nga  vendi i 76 që ishte në 2018.

Vendi ynë është ulur në renditje, e ndikuar nga kategoria e “pjesëmarrjes politike” në 2019. Ky faktor shpjegohet me mungesën e opozitës, në mbajtjen e zgjedhjeve vendore, në qershor të vitit të kaluar ku mazhoranca mori drejtimin e të gjitha bashkive në vend.

Indeksi i demokracisë vlerëson  5 indikatorë  të cilët janë procesi zgjedhor dhe pluralizmi, funksionimi i qeverisë, pjesëmarrja politike, kultura demokratike politike dhe liritë civile.

Në këto kategori Shqipëria ka pasur përmirësim të vlerësimit në liritë civile, procesi zgjedhor dhe funksionimi i qeverisë. Në rajon Serbia është vendi që renditet më lartë  për sa i përket indeksit të demokracisë duke u përcaktuar një shtet me demokraci në lulëzim.

Ndërsa Shqipëria lë pas në renditje Malin e Zi dhe Bosnjë Hercegovinën. Indeksi i The Economist vlerëson se në 167 shtete, vetëm 22 prej tyre plotësojnë indikatorët si vende me demokraci të plotë.

Ndërkohë që më shumë se një e treta e popullsisë së botës, ende jetojnë nën sundimin autoritar.

Norvegjia rezulton të jetë vendi me demokratik në botë e ndjekur nga Islanda dhe Suedia./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono