U shfaq pas 5 vitesh, SHBA heton filmimin e kreut të ISIS

14:48 | 30/04/2019

Regjistrimi video i kreut të ISIS Al Baghdadi, i publikuar një ditë më parë po analizohet për të konfirmuar origjinalitetin e tij.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit konfirmoi lajmin dhe shtoi  se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara është i vendosur që “liderët e mbetur të ISIS-it t’i dorëzohen drejtësisë dhe të marrin atë që meritojnë”.

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) ende nuk ka bërë komente lidhur me këtë rast. Ndërkohë, zëdhënësi e Pentagonit, Sean Robertson, tha se SHBA po vazhdon mbështetjen ndaj partnerëve në misionin e tyre për të siguruar mposhtjen e ISIS.

Paraqitja e fundit publike e Baghdadit ka qenë në vitin 2014 nga xhamia Al-Nuri në Mosul të Irakut./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono