U pushua nga puna se i drejtoi gishtin e mesit Donald Trump, fiton zgjedhjet në Virginia

16:57 | 06/11/201916:570

Dy vjet më parë Xhuli Birskmen u pushua nga puna pasi i drejtoi gishtin e mesit presidentit amerikan Donald Trump. Më pas ajo iu fut politikës, duke mbërritur tek fitorja surprizë në Virxhinia.

Në vitin 2017 fotografia kur ajo i drejtonte gishtin e mesit presidentit amerikan Trump, u bë menjëherë virale në rrjetet sociale. Për këtë arsye Juli Briskman, nënë beqare e dy fëmijëve u pushua nga puna. Por pavarësisht ajo përsëriti se do e ribënte sërish, ndërsa aktualisht në politikë në radhët e demokratëve, ajo ka fituar në zgjedhjet në Virxhinia dhe shprehet krenare për arritjen e saj. Ajo do të jetë këshilltare në kontenë e Ludon.

Dy vjet më parë ajo sfidonte kreun e shtëpisë së bardhë duke i drejtuar gishtin e mesit automjetit të tij që i kalonte pranë teksa ajo lëvizte me bicikletën e saj. Juli Briskman pas pushimit të menjëhershëm nga puna u ndihmua nga përdoruesit e rrjeteve sociale të cilët mblodhën 142 mijë dollarë për të. Dha tashmë pas dy vjetësh ajo ka vendin e saj në këshillin e kontesë Ludon në Virxhinia.

Briskmen, ish drejtuese marketing, aktiviste demokrate, la pas republikanen Suzan Volpe duke i marrë postin që mbante prej tetë vjetësh. Ajo do të përfaqësojë distriktin e Algonkian në Këshillin Administrativ i cili menaxhon më shumë se 400 mijë banorë. Ky është posti i saj i parë publik.

Rrjetet sociale festojnë fitoren e saj me urime që vijnë nga çdo shtet amerikan. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono