“U nxorri gishtin e mesit protestuesve”, Noka i ashpër ndaj Borchardt: Gjest i neveritshëm

23:20 | 13/10/201923:200

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, deklaroi gjatë një prononcimi për Abc News se ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt ka kryer një gjest të pahijshëm ndaj protestuesve të Unazës së Re duke u nxjerrë gishtin e mesit.

Noka theksoi se Borchardt nuk duhet të jetë më ambasador pas atij veprimi.

Gazetari: Zoti Noka në fillim të protestës zoti Borchardt ka kaluar pranë protestuesve të zonës së Unazës së Re dhe ka bërë një gjest të pahijshëm, jeni në dijeni të këtij veprimi?

Flamur Noka: Ne kemi qenë këtu kur është bërë një gjest i turpshëm dhe i neveritshëm. Atë nuk mund ta bëjë një rrugaç rrugës dhe jo më një ambasador. Ai nuk tregoi as më shumë e as më pak atë që kemi thënë prej kohësh që që rrogën e merr nga OSBE, por politikisht dhe shpirtërisht është militant i rilindjes dhe është turp i diplomacisë shqiptare.

Gazetari: Çfarë veprimi ka bërë zoti Borchardt?

Flamur Noka: Konkretisht nxorri gishtin e mesit banorëve protestues. Ai s’mund të jetë për asnjë moment më ambasador i OSBE-së në Shqipëri në rast se në këtë vend do të kishte shtet të së drejtës dhe do ishte demokraci funksionale dhe jo diktaturë e krimit siç është./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono