U denoncuan nga emisioni “Stop”, “arrest me burg” për gjyqtarin dhe psikologen

16:47 | 11/01/2019

 Gjykata për Krimet e Rënda la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për gjyqtarin e Fierit, Roland Hysi, të denoncuar në programin “STOP” për korrupsion dhe kërkim favoresh seksuale. Në paraburgim do të hetohet edhe psikologia Elona Meçani. Seanca për ta u zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa Hysi u pa të presë i qetë vendimin qe e izoloi në qeli.

 Roland Hysi, gjyqtari i Fierit, i arrestuar pas denoncimit në programin “Stop” në TvKlan për marrje rryshfeti dhe kërkim favoresh seksuale nga një palë në gjykim, do të hetohet në masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjykata për Krimet e Rënda vendosi të lërë të pandryshuar këtë masë sigurie dhënë në mungesë për të të mërkurën për të dhe psikologen Elona Meçani.

Seanca ku do të verifikohej masa e sigurisë “arrest në burg” dhënë në mungesë për Hysin dhe Meçanin, u zhvillua me dyer të mbyllura. Burime brenda sallës pohuan se Hysi nuk shfaqi pretendimet në lidhje me akuzën e ngritur ndaj tij, atë të “korrupsionit pasiv të gjyqtarëve”. Vetë por edhe përmes avokatit gjyqtari Hysi, i pezulluar tashmë nga detyra nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, ka pretenduar papërdorshmëri si provë të video-përgjimit të transmetuar në programin “Stop”. Avokati ka pohuar se mungon rreziku i largimit, apo i dëmtimit të provave. Në të njëjtën linjë kanë qenë edhe mbrojtja e psikologes Meçani, e akuzuar për “ushtrim të ndikimit të paligjshëm”.

Shpallja e vendimit u lejua të ndiqej nga gazetarët, por jo nga kamerat.

Teksa gjykata ndodhej në dhomën e këshillimit Hysi qëndroi në këmbë, herë me duar të kryqezuara e herë në xhepa, shtendosje që u vu re edhe gjatë shpalljes së verdiktit që e la në qeli.

Në vendimin e arsyetuar, një kopje e të cilit u sigurua nga “ABCneës” gjykata vlerëson se për gjyqtarin Hysi dhe psikologen Meçani, ekziston dyshimi i arsyeshëm për kryerjen e veprës penale për të cilat akuzohen, ekziston rreziku i largimit, rreziku i dëmtimit të provave dhe fakti se mund të përfshihen në fakte më të rënda penale./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono