U bllokua nga bora, gruaja lind për herë të dytë në shtëpi

22:07 | 10/01/2019

Gruaja nga fshati Labinot Katund i Elbasanit që lindi në shtëpi aktualisht ndodhet në maternitetin e qytetit bashkë me foshnjen. Rruga që lidh fshatin me Elbasanin ishte bllokuar një ditë më parë për shkak të reshjeve të dëborës. Disa vite më parë, Luljeta Kora ka lindur në kushte të tilla dy binjakë, njëri prej të cilëve nuk mundi të mbijetojë.

Nëna që lindi në shtëpi për shkak se ishte bllokuar nga dëbora rruga e fshatit Labinot Katund ndodhet në maternitetin e Elbasanit. Këtu po merr ndihmën e specializuar. Luljeta Kora tregon se kur e kapën dhimbjet dhe mori vesh që rruga që të çonte në qytet nuk kalohej nga bora. Në kushte të tilla, famijarët njoftuan infermierët e fshatit që ta ndihmonin për të lindur në shtëpi.

“Në mëngjes më morën dhimbjet mua. Deshëm të marrim makinë ata nuk erdhën se ishte bllokuar rruga se kishte rënë shumë dëborë”, tha Luljeta Kora

Stafi mjekësor shprehet se fëmija dhe nëna gëzojnë shëndet të mirë.

Erdhi pacientja, ishte në gjendje të mirë. Fëmija ishte mashkull me peshë 3 kile, u vizitua nga mjeku. I bëmë vaksinën. Edhe gruaja ishte në gjendje të mirë”, u shpreh mjekja.

Nuk është hera e parë që Luljeta lind në shtëpi. Disa vite më parë ajo solli në jetë dy binjakë, por fatkeqësisht njëri prej tyre nuk mundi të mbijetojë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono