Turqia vendos armëpushim për 120 orë

20:07 | 17/10/201920:070

Turqia bie dakord me SHBA për armëpushim 5 ditor. Kështu ka njoftuar zëvendës presidenti amerikan Mice Pence.

Turqia nisi sulmin e saj javën e kaluar në veri të Sirisë. Ky sulm synonte të shtynte luftëtarët kurdë nga kufiri dhe të krijonte këtë “zonë të sigurt” për të rivendosur refugjatët sirianë.

Kritikët thanë se kjo mund të çojë në spastrim etnik të popullatës kurde në rajon. Ofensiva ndërkufitare erdhi pasi Presidenti amerikan Donald Trump nxori forcat amerikane nga zona.

Vendimi i tij ka shkaktuar një mori kritikash brenda dhe jashtë vendit, pasi ai akuzohet se i dha presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan një “dritë jeshile” për operacionin./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono