Turqi, gjykata liron pastorin amerikan

17:02 | 12/10/2018

Një gjykatë turke ka liruar nga arresti i shtëpisë pastorin amerikan Endriu Branson, arrestimi i të cilit kishte acaruar marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Branson u arrestua nën akuzën e përfshirjes në gushtin e shtetit të vitit 2016 dhe muaj më parë gjykata e kishte lënë në arrest shtëpie pas 21 muaj të kaluara në burg. Vetë pastori evangjelist i ka mohuar akuzat për spiunazh dhe për lidhje me grupin e klerikut Fetullah Gylen, të cilat mund t’i kushtonin në tërësi 35 vjet burg. Branson jeton prej kohësh në Turqi. Ai ka jetuar me bashkëshorten dhe tre fëmijët në Kishën e Ringjalljes së Izmirit. Arrestimi i tij dëmtoi marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë, edhe pse dy vendet janë aleate në NATO. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono