Turqi, Erdogan betohet në parlament

16:05 | 09/07/2018

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, me betimin e bërë në parlament, filloi mandatin e ri pesë-vjeçar me pushtet më të fuqizuar. Dy vjet pas grushtit të dështuar të shtetit, ai mori drejtimin e një sistemi të ri, i cili është denoncuar si autokratik nga kundërshtarët dhe opozita.

Në pushtet që prej vitit 2003, fillimisht si kryeministër dhe më pas president, Erdogan u rizgjodh më 24 Qershor, duke fituar zgjedhjet presidenciale që prej turit të parë me 52,6% të votave.

Ai inauguroi sot një epokë të re në historinë moderne të Turqisë me kalimin në sistemin presidencial, pas një rishikimi kushtetues të miratuar me referendum në Prill të vitit 2017.

Në ceremoninë inaguruese morën pjesë 10 mijë të ftuar, mes të cilëve dhe kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, e shumë të tjerë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono