Turizmi, Klosi: Shqipëria paketë turistike me pesë vende të rajonit

15:40 | 11/07/201915:400

Shqipëria do të ketë paketa të përbashkëta turistike me vendet e tjera të rajonit. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi u shpreh se vendi ynë do të jetë dhe pjesë e projekteve për mbrojtjen e mjedisit dhe zhvillimin e turizmit.

Gjashtë vende të rajonit po synojnë hartimin e një pakete të përbashket turistike. Ministri shqiptar i Turizmit dhe Mjedisit ka nisur diskutimet me homologet në Bosnjë Hercegovinë, Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Serbi dhe Mal të Zi.

“Mendoj që jo vetëm në rajonin e Mesdheut, por të gjithë rajonet kanë filluar të mendojnë si destinacione të përbashkëta pasi tregu i turizmit ka ndryshuar shumë, tregu i atyre që udhëtojnë ka ndryshuar shumë, tregu i atyre që përfitojnë nga turizmi ka ndryshuar shumë dhe gjithmonë e më shumë ofertat janë bërë komplekse. Prandaj unë do të doja shumë që t’ju nxisja të gjithëve ju që jeni këtu për të qenë pjesë e ideve të përbashkëta”.

Ministri Klosi kërkoi bashkëpunimin e shoqërisë civile për gjetjen e një ekuilibri mes mbrojtjes së mjedisit dhe zhvillimit të turizmit, ndërsa i premtoi mbështetje të institucioneve shtetërore. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono