Tunizia ndjek shembullin e Francës

08:22 | 11/12/201808:220

Jehona e protestave të “Jelekëve të verdhë” në Paris jo vetëm ka tejkaluar kufijtë e Francës, por ka shërbyer si model edhe për vende të tjera. Në Tunizi, vend i njohur për ndikimin francez, është krijuar një lëvizje analoge që ndryshon vetëm nga ngjyra.

Modeli francez i protestave, që prej 4 javësh ka futur në kaos Parisin dhe qytete të tjera, i ka kaluar kufijtë. Kështu, në Tunizi ka marrë jetë lëvizja simotër e “Jelekëve të verdhë”, “Jelekët e kuq”.

Grupimi është prezantuar përmes rrjetit social Facebook, ku merr përsipër të luftojë për dinjitetin e të rinjve, të drejtën për një jetë më të mirë dhe për të denoncuar aferat e klasës politike dhe hendekun e thellë mes saj dhe qytetarëve tunizianë.

Në profilin e saj, lëvizja njofton se për momentin është vetëm virtuale dhe njëkohësisht paqësore, por shumë shpejt do të ngrejë pika koordinimi në mbarë vendin. Ndërkohë, Federata e Përgjithshme për Arsimin, një sindikatë e dorës së dytë në Tunizi, ka njoftuar se do të nisë një mobilizim afatgjatë për më shumë të drejta.

Më datë 12 dhjetor, sindikata ka paralajmëruar mbajtjen e së ashtuquajturës “Dita e Rebelimit”, me një manifestim në kryeqytetin e vendit, Tuniz. Ndërkohë më 19 dhjetor është parashikuar një tubim përpara selisë së Ministrisë së Arsimit.

Tunizia është vendi ku dhjetorin e vitit 2010 nisën protestat masive kundër regjimit të presidentit Ben Ali, të cilat zgjatën disa muaj deri në rrëzimin e tij, e që i dhanë jetë asaj që më vonë u përhap në vendet fqinje dhe u njoh si Pranvera Arabe./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono