Tsipras: Sot një ditë zie për familjen dhe atdheun

19:59 | 08/11/2018

Kryeministri grek Aleksis Tsipras, në një intervistë dhënë mbrëmjen e sotme në studion e Televizionit grek ALFA, u pyet edhe për ceremoninë mortore të Kostandinos Kacifas në fshatin Bularat.

“Sot është një ditë zie për familjen dhe atdheun tonë”- tha Tsipras. Ai u shpreh se nuk do të shtonte asnjë koment të veçantë për këtë ditë, por siguroi se Greqia bëri gjënë e duhur që nga dita e parë e kësaj ngjarjeje.

Pala shqiptare- tha kryeministri grek, na premtoi se autoritetet do të na japin një informacion të plotë në lidhje me këtë ngjarje shumë të pakëndshme.

Disa herë gjatë përgjigjes në intervistë, kryeministri i Greqisë e quan ngjarje të pakëndëshme vrasjen e Kacifasit. Tsipras shprehet më tej:

“Ne  duhet të ecim përpara për te caktuar të drejtat e minoritetit tone dhe do të vazhdojmë në këtë dialog. Ne kemi percaktuar një politikë për të zgjidhur problemet kronike në politikën e jashtme”- përfundoi kryeministri grek Tsipras. /abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono