Tryezë për lirinë e medias, Basha: Të hedhim bazat për një dokument vetërregullues

15:42 | 29/03/201915:420

Tryezat me grupet e interesit i nis me ato që identifikon si sfida të përbashkëta për shqiptarët pa dallim partiak, arti dhe kultura dhe media.

Organizuar nga tre shoqata të gazetarëve në bashkëpunim me opozitën e bashkuar, dita e zgjedhur për këtë tryezë iu bë kornizë e pikturës së Shqipërisë si ishte dhe si është.

“10 vjet më parë këtë javë unë isha Ministër i Jashtëm dhe po bëheshim gati për samitin e NATO-s ku me 7 Prill përfundoi procesi i anëtarësimit si anëtar i denjë i shtetit tonë në aleancën më të fuqishme politike dhe ushtarake që ka njohur bota. Ishte qeveria amerikane aleatja jonë më e fuqishme në këtë arritje historike. Për ironi të fatit 10 vjet më pas raporti i DASH tregon se Shqipëria është kthyer në një vend ku nuk ka siguri por lulëzon, krimi, droga, pastrimi i parave, korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes”, tha Basha.

Një krahasim hoqi mes vetes dhe pronarëve të mediave si përfitues të pushtetit të përqendruar.

“Dhënies fund të praktikave që kufizojnë garën dhe nxisin përqendrimin e pushtetit në pak duar. Qoftë kjo në pak duar pronarësh mediash, apo oligarkësh ekonomikë. Këto janë konceptet që po ndërtojmë në bashkëveprim me shoqërinë”, tha Basha.

Në identifikimin e termit e ndihmoi Engjëll Musai shqetësimet që i bashkon ja tha Armand Shkullaku.

“Ka liri shtypi thotë kryeministri. Më thoni një media që ka një qëndrim bezdisës se kritik është fjalë e fortë ndaj kryetarit të bashkisë. Ka vetëm kaseta të kryetarit të bashkisë. Sot ne nuk lejohemi në asnjë takim, në asnjë aktivitet të kryeministrit apo kryetarit të bashkisë për të marrë pjesë dhe normalisht këto kasetat duhet të ishin ndaluar që ne nuk transmetojmë asnjë aktivitet po qe se nuk e shohim me sytë tanë që është A-ja e gazetarisë, vëzhgimi i drejtpërdrejtë. Pd mund ta organizojë një model të tillë. Ne duam që të zbatohet ligji që është në fuqi për financimin në media. Për transparencën e këtij financimi ligji ndalon që një media që nuk arrin të financohet nga të ardhurat që gjeneron vetë nuk lejon që të marrë financime të tjera. Praktikisht nëse del deri në 3 vjet humbje duhet të mbyllet”, tha ai.

E ndërsa goditjen e të parit, tentoi ta zbusë duke i vënë statutin e partisë përpara.

“Në raport me oligarkinë politike, po është e vërtetë. Gjithashtu është e vërtetë që prej Marsit të këtij vendi, PD është adoptuar një rregull statusor që zgjedhjet e kandidatëve për deputetë të kalojnë në parimit një anëtar një votë në kryesinë e PD-së”, u shpreh Basha.

Të dytit i bëri një premtim direkt.

“Asnjë kufizim nuk do të ketë në asnjë ngjarje politike të PD-së, e në veçanti timen si kryetar i PD-së”, tha Basha.

Në fund në themel të problemit gjen përsëri sistemin gjyqësor, e si garanci të asaj që premton bën propozimin.

“Dua të shpreh gatishmërinë time që raundin tjetër të kësaj tryeze ne të jemi këtu për të diskutuar dhe për të vendosur sëbashku mbi një dokument të përbashkët që do të jetë dhe zotimi ynë dhe garancia për aq sa opozita mund të ofrojë garanci në këtë klimë të helmuar politike se nesër gjërat do të ndryshojnë”, tha kryeopozitari./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono