Trump zyrtarizon njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit
US President Donald Trump speaks during a security briefing on August 10, 2017, at his Bedminster National Golf Club in New Jersey. / AFP PHOTO / Nicholas Kamm (Photo credit should read NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images)

19:59 | 06/12/2017

Shtetet e Bashkuara kanë njohur zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Në një konferencë për shtyp nga Shtëpia e Bardhë, presidenti Donald Trump njoftoi edhe për zhvendosjen e Ambsadës Amerikane nga Tel Avivi për në Jeruzalem.

Ditë më parë ai zhvilloi biseda telefonike me liderët e Palestinës, Izraelit dhe Jordanisë lidhur me këtë çështje. Por të mërkurën, presidenti amerikan, Donald Trump doli në një konferencë për shtyp për të konfirmuar vendimin e tij për të pranuar se Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit.

Donald Trump, President i SHBA: “Gjatë gjithë këtyre viteve, presidentët që kanë përfaqësuar Shtetet e Bashkuara nuk kanë pranuar të njohin zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit. Në të vërtetë, nuk kemi pranuar asnjë kryeqytet të Izraelit. Por sot më në fund ne e pranojmë atë që është e qartë. Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit. Kjo nuk është asgjë më shumë ose më pak se një njohje e realitetit. Është gjithashtu gjëja e drejtë për të bërë. Është diçka që duhet bërë”.

Vendimin, kreu i Shtëpisë së Bardhë e arsyetoi duke thënë se nuk zgjidhet konflikti në Lindjen e Mesme duke ndjekur qasjen e vjetër. Gjithashtu, Trump konfirmoi edhe zhvendosjen e selisë diplomatike të Shteteve të Bashkuara.

“Do të udhëzoj Departamentin e Shtetit për të filluar përgatitjet për lëvizjen e Ambasadës Amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem. Ky vendim nuk ka për qëllim në asnjë mënyrë për të pasqyruar një largim nga përkushtimi jonë i fuqishëm për të lehtësuar një marrëveshje të qëndrueshme për paqe. Ne dëshirojmë një marrëveshje që është e mirë për izraelitët dhe palestinezët”.

Në fjalimin e tij, presidenti amerikan ritheksoi se administrata e tij mbështet akoma zgjidhjen me dy shtete për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës. Megjithatë analistët kanë theksuar se lëvizja e fundit e administratës Trump ka ndezur dhe më shumë tensionet mes dy vendeve. Madje disa prej tyre shprehen se ky vendim i ka dhënë fund shpresave për arritjen e paqes.
Në fund të konferencës, Trump firmosi edhe dekretin me të cilin SHBA njeh zyrtarisht Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono