Trump, tjetër tërheqje nga zonat e luftës

08:26 | 22/12/201808:260

Pas Sirisë, Donald Trump ka në plan të tërheqë edhe trupat nga Afganistani. Por lëvizjet surprizë të presidentit amerikan kanë shqetësuar aleatët e Shteteve të Bashkuara në Europë, që druhen se vendime të tilla mund të kenë pasoja të rënda për sigurinë globale.

Pas Sirisë, administrata e presidentit Donald Trump po planifikon të tërheqë disa mijëra trupa nga Afganistani. Mediat amerikane, të cilat citojnë burime të mirinformuara, bëjnë me dije se rreth 7 mijë trupa, thuajse gjysma e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan, mund të kthehen në shtëpi brenda pak muajsh.

Edhe pse lajmi nuk ka gjetur ende një konfirmim zyrtar, analistët paralajmërojnë se një tërheqje e mundshme do të kishte efekte shkatërruese dhe do t’u ofronte talebanëve një shans për të propaganduar fitoren. I kontaktuar nga agjencia e lajmeve AFP, një zëdhënës i militantëve ka deklaruar: “Ne nuk e prisnim një reagim të tillë nga Shtetet e Bashkuara, por jemi shumë të lumtur”.

Njoftimi vjen pak ditë pas atij për tërheqjen e menjëhershme nga Siria, lëvizje kjo që detyroi sekretarin e Mbrojtjes, Jim Mattis të jepte dorëheqjen nga posti dhe që ka shkaktuar frikë tek aleatët europianë të Amerikës. Presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një mesazh Trump, ku i thotë: “Kujdes! Mendoj se është paksa si herët për ta bërë këtë”.

Ndërsa ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula Fon der Lejen ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë më të qarta sa u takon vendimeve të tyre, pasi ato kanë një impakt të rëndësishëm në sigurinë globale. Sekretari Mattis shihej në Europë si një mbështetës i palëkundur i NATO-s, ndryshe nga shefi i Shtëpisë së Bardhë, që disa herë ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara mund ta braktisin Aleancën ushtarake.

Veç Europës, me shqetësim ndaj largimit të Mattis kanë reaguar edhe Japonia dhe Korea e Jugut, të cilat e shohin Amerikën si aleat të rëndësishëm kundër fuqizimit ushtarak të Kinës. Edhe qeveria në Afganistan, ku Mattis ka shërbyer si gjeneral i trupave amerikane, ka mbetur e shtangur nga dorëheqja e tij./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono