Trump shpall gjendjen e jashtëzakonshme

23:18 | 15/02/2019

Presidenti Donald Trump ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në kufirin SHBA-Meksikë, duke shkelur çdo autoritet të Kongresit vetëm e vetëm për të financuar murin në kufirin jugor. Por, demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve e kanë paralajmëruar atë me një betejë ligjore që parashikohet të jetë e gjatë.

Presidenti Donald Trump shpalli të premten gjendjen e jashtëzakonshme, në përpjekje për të financuar murin e premtuar në kufirin SHBA-Meksikë pa aprovimin e Kongresit. Lëvizja e presidentit republikan, që anashkalon Dhomën e Përfaqësuesve, përbën një qasje të re për realizimin e premtimit elektoral, që synon ndaljen e fluksit të emigrantëve dhe drogës në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, krahas gjendjes së jashtëzakonshme, Trump ka premtuar se do të nënshkruajë projektligjin dypartiak që shmang përsëritjen e bllokadës qeveritare.

Manovrat e fundit konsiderohen megjithatë një humbje për kreun e shtetit, përsa kohë ai u detyrua ta nënshkruajë draftin që nuk përmban fondin e kërkuar prej tij, që u bë burim konflikti mes demokratëve dhe republikanëve dhe solli bllokadën qeveritare 35-ditore, më e gjata në histori.

Por pavarësisht se me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme mund t’ia arrijë qëllimit të tij, Trump rrezikon të përfshihet në një betejë të gjatë legjislative dhe ligjore me demokratët, por edhe me republikanët që kundërshtojnë taktikën e tij. Kryetarja e demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve, Nensi Pelozi dhe kryesenatori demokrat Çak Shumer iu përgjigjën menjëherë presidentit Trump.

“Veprimet e tij shkelin të gjitha kompetencat ekskluzive të Kongresit, të cilat themeluesit e vendit tonë i hodhën në Kushtetutë”, thuhet në një deklaratë të demokratëve. Në të nënvizohet se Kongresi do të mbrojë autoritetin kushtetues përmes gjykatave dhe çdo mjeti tjetër ligjor./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono