Trump shkarkon Prokurorin e Përgjithshëm Sessions

23:29 | 07/11/2018

Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Xhef Sessions është shkarkuar të mërkurën pas kritikave të radhës nga presidenti Donald Trump lidhur me terheqjen e e tij nga hetimet mbi ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e 2016. Largimi i Sessions ishte i pritshëm pas zgjedhjeve të mes mandatit, që kaluan Kongresin nën kontrollin e demokratëve. Kurrë më parë në historinë moderne te SHBA një president nuk ka sulmuar një anëtar të kabinetit të tij aq ashpër sa Trump ndaj Sessions.

Ky i fundit ka qenë një nga anëtarët e parë të Kongresit që mbështeti kandidaturën e tij presidenciale në vitin 2015. Trump e njoftoi largimin e kryeprokurorit në Tëitter, ndërsa vetë SESSHËNS njoftoi përmes një letre se dorëhiqej me kërkesë të presidentit. Largimi i tij vjen në një kohë kur hetuesi i posacëm Robert Myler ka zgjeruar hetimet mbi ndërhyrjen ruse ne zgjedhjet presideciale , që është shoqëruar me ngritjen e disa padive ndaj ish-bashkëpunëtorëve të Trump. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono