Trump shkarkon këshilltarin për sigurinë kombëtare
(FILES) This file photo taken on February 24, 2017 shows former US Ambassador to the UN John Bolton speaking to the Conservative Political Action Conference (CPAC) at National Harbor, Maryland. Former United States Ambassador to the United Nations John R Bolton will replaces HR McMaster as national security advisor is was announced on March 22, 2018. / AFP PHOTO / Mike TheilerMIKE THEILER/AFP/Getty Images

19:45 | 10/09/201919:450

Mosmarrëveshjet e thella për çështjet ndërkombëtare kanë bërë që Donald Trump të sakrifikojë këshilltarin e tij për sigurinë, Xhon Bolton. Nga mediat amerikane mësohet se presidenti nuk ka rënë dakord me sugjerimet e vartësit të tij për çështje si Irani dhe Korea e Veriut.

Presidenti amerikan Donald Trump ka shkarkuar nga detyra Xhon Bolton, këshilltarin e tij të tretë për sigurinë kombëtare. Sipas “NYT”, shkarkimi ka ardhur pas mosmarreveshjeve të thella mbi mënyrën e menaxhimit të çështjeve të politikës së jashtme si Irani, Korea e Veriut dhe Afganistani. Vetë Trump e njoftoi vendimin e tij përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

“Informova Xhon Bolton se shërbimi i tij nuk është më i nevojshëm në Shtëpinë e Bardhë.Unë nuk bie dakord me shumë nga sugjerimet e tij, ndaj dhe i kërkova dorëheqjen, të cilën ma dorëzoi këtë mëngjes”, deklaroi Trump.

Duke falenderuar Bolton për kontributin, presidenti amerikan shtoi se do ta emërojë zëvendësuesin e tij javën e ardhshme. Largimi i Bolton vjen në një kohë kur Trump është përfshirë në një seri sfidash diplomatike me dy nga armiqtë kryesorë të Shteteve të Bashkuara, Irani dhe Korea e Veriut.

Menaxhimi që ai u ka bërë këtyre çështjeve ka shqetësuar edhe zyrtarët e linjës së ashpër në radhët e administratës amerikane, përfshirë Bolton. Presidenti ka vazhduar përpjekjet për të joshur liderin koreano-verior Kim Jong Un, për ta bindur atë të heqë dorë nga programi bërthamor dhe testimi i raketave; ndërsa është shprehur i gatshëm të takohet edhe me presidentin iranian Hasan Ruhani, nëse krijohen rrethanat e duhura. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono