Trump, rregull të ri kundër emigrantëve të ligjshëm

23:30 | 12/08/201923:300

Administrata e presidentit Donald Trump publikoi të hënën një rregull të ri gjithëpërfshirës që do të kufizojë emigracionin e ligjshëm duke u mohuar vizën dhe qëndrimin e përhershëm qindra mijëra njerëzve për shkak se janë të varfër. Rregulli i ri i Trump do të hyjë në fuqi më 15 tetor dhe do të refuzojë aplikantët për viza të përkohshme ose të përhershme për shkak se dështojnë të arrijnë standardet e të ardhurave, ose sepse marrin asistencë publike.

Menjëherë pasi rregulli i ri u njoftua, Qendra Kombëtare për Emigracionin paralajmëroi se do ta padisë atë, në mënyrë që ta pengojë të hyjë në fuqi. Për grupin në fjalë, ky rregull bazohet në motive raciste.

Nisma e re është pjesë e përpjekjeve të Trump për të frenuar emigracionin e ligjshëm dhe atë të paligjshëm, një çështje që e ka kthyer në gur themeli të presidencës së tij.

Rregulli prej 837 faqesh mund të jetë më drastiku i të gjitha politikave të administratës së Trump në dëm të sistemit të emigracionit të ligjshëm – kanë deklaruar ekspertët.

Ndërsa avokatët e çështjeve të emigracionit e kanë kritikuar planin si një përpjekje për të ndryshuar ligjin amerikan duke anashkaluar Kongresin. Rregulli është derivat i Aktit të Emigracionit të vitit 1882, që i lejon qeverisë amerikane t’i mohojë vizën kujtdo që ka gjasa të bëhet barrë publike./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono