Trump publikon paketën e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut

18:01 | 23/02/2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka prezantuar paketën e re të sanksioneve ndaj Koresë së Veriut, që këtë herë do të vënë në shënjestër kompanitë ndërkombëtare që ndihmojnë regjimin e Penianit.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka njoftuar këtë të premte nisjen e zbatimit të paketës së re të sanksioneve ndaj Koresë së Veriut, që është sipas tij më e madhja në histori.

“Sot ju njoftoj se po aktivizojmë paketën më të madhe të sanksioneve të reja ndaj regjimit koreano-verior, për shkak të programit bërthamor të tij”, ka deklaruar Trump.

Vendi i izoluar aziatik është i penalizuar nga një sërë masash ndërkombëtare dhe amerikane. Këtë herë sanksionet pritet të godasin 56 kompani aktive në transportin detar, të cilat, sipas administratës amerikane, ndihmojnë Penianin.

“Departamenti i Thesarit do të ndërmarrë së shpejti një sërë veprimesh për të reduktuar edhe më tej burimet e të ardhurave që regjimi përdor për të financuar programin bërthamor dhe për të fuqizuar ushtrinë e tij. Konkretisht do të penalizohen 56 kompani lundrimi dhe ato biznese që ndihmojnë vendin për t’i shpëtuar sanksioneve”, ka deklaruar Trump.

Ende nuk dihen emrat e kompanive në fjalë, apo nga cili vend janë ato. Shtetet e Bashkuara aplikojnë sanksione ndaj Penianit që prej vitit 2008 dhe këto të fundit u shtohen atyre të vendosura në nëntor, që vunë në shënjestër mes të tjerash edhe kompanitë që bëjnë tregti me vendin e izoluar.

Njoftimi i Trump vjen në një moment kur Korea e Veriut po kryen atë që nga Perëndimi shihet si një sfidë e moderuar në Lojrat Olimpike Dimërore në Jugun fqinj. Liderët amerikanë janë të prirur të theksojnë se Korea e Veriut ende përbën një kërcënim bërthamor, pavarësisht se po përpiqet të shkrijë akujt me Seulin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono