Trump paralajmëron takimin me homologun kinez për tarifat

12:33 | 25/02/2019

Nuk do të ketë rritje tarifash me Kinën pasi pritet një marrëveshje mes dy vendeve në fushën e ekonomisë. Deklarata është bërë nga presidenti amerikan Donald Trump, i cili premtoi se brenda një jave do të letë lajme të mrekullueshme.

Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se do të zgjasë paqen tregtare me Kinën, e cila skadonte në 1 Mars, si dhe po programon një takim të ri me presidentin kinez, Xi Jinping, në rezidencën e tij në Florida, për të arritur një marrëveshje.

Reagimi i bursave kineze ka qenë i menjëhershëm, të cilat kanë reflektuar me shifra optimizmin e kreut të Shtëpisë së Bardhë. Trump u shpreh se do të shtyjë në kohë skadencën për rritjen e tarifave nga 10 në 25 për qind ndaj produkteve kineze, të cilat arrijnë vlerën e 200 miliardë dollarëve. Por presidenti amerikan konfirmoi dhe progrese domethënëse me Pekinin duke shtuar se dhe homologu kinez është i gatshëm ta takojë.

Ai madje shkon dhe më tej duke thënë se brenda një jave do të ketë lajme shumë të mira për sa i përket tarifave me Kinën. Trump i bëri këto deklarata pas takimit në Uashington me një delegacion kinez. Ai theksoi së Kina është treguar e mrekullueshme dhe duhet arritur një marrëveshje që të jetë shumë e mirë për të dyja palët./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono