Trump mbështet liderin e opozitës si President të Venezuelës

23:10 | 23/01/2019

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të njohin liderin e opozitës së Venezuelës si president të vendit. Njoftimi është bërë nga vetë presidenti Trump, i cili e ka cilësuar lidershipin e Nikolas Maduro, një regjim ilegjitim. Ndërkohë, vendi latin vijon të jetë i përfshirë nga protestat masive.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka deklaruar se njeh liderin e opozitës së Venezuelës si presidentin legjitim të vendit latin. Reagimi i Trump erdhi pasi më herët gjatë së mërkurës, kreu i opozitës venezueliane, Huan Guaido’ u vetëshpall president në detyrë i vendit.

Në njoftimin e tij, Trump u bëri thirrje qeverive të vendeve të tjera të ndërmarrin të njëjtin hap. Ai e cilësoi lidershipin e presidentit në fuqi Nikolas Maduro ilegjitim dhe theksoi se, Kongresi i vendit i udhëhequr nga lideri i opozitës ishte degale e vetme legjitime e qeverisjes në vend.

“Populli i Venezuelës ka folur qartë dhe me kurajë kundër Maduro dhe regjimit të tij. Ata kanë kërkuar liri dhe sundim të ligjit”, vijoi Trump.

Reagimi i shefit të Shtëpisë së Bardhë erdhi kur dhjetëra mijëra qytetarë të Venezuelës mbushën rrugët e kryeqytetit Karakas për të protestuar kundër presidentit Maduro, pak ditë pas betimit të kontestuar të tij për një mandat të dytë. sipas mediave ndërkombëtare, disa nga protestuesit u përballen me forcat e Gardës Kombëtare; ndërsa grupet e aktivistëve deklaruan se 4 vetë ishin vrarë gjatë natës, në vigjilje të manifestimeve.

Por krahas protestave të thirrura nga lideri i opozitës, në rrugët e kryeqytetit zbritën edhe mbështetës të presidentit Maduro, të cilët i dhanë jetë një anti-proteste. Huan Guaido’, që është kryetar i Asamblesë Kombëtare të vendit latin, ubëri thirrje forcave të armatosura që të mos i binden qeverisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono