Trump i kërkon homologut ukrainas të hetojë Biden

17:13 | 25/09/201917:130

Shtëpia e Bardhë ka publikuar detaje të një bisede telefonike midis Presidentit Trump dhe homologut të tij ukrainas ku i kërkonte që të fillonte një hetim për Jo Biden dhe djalin e tij.

Në bisedën telefonike të 25 korrikut, kreu i Shtëpisë së Bardhë i kërkon kërkoi Volodymyr Zelensky që të hetojë kandidatin demokrat Joe Biden dhe djalin e tij. i cili ka punuar për një firmë të gazit në Ukrainë.

C_2_documento_1291_upfDocumento

Donald Trump i kërkoi presidentit ukrainas Voldymyr Zelenski të kontaktonte ministrin e drejtësisë amerikane, Ëilliam Barr, për të diskutuar hapjen e mundshme të një hetimi ryshfeti për Joe Biden dhe djalin e tij. Kjo konfirmohet nga transkriptimi i thirrjes telefonike të 25 korrikut midis presidentit amerikan dhe liderit ukrainas. “Më bëj këtë favor – tha kreu i Shtëpisë së Bardhë -Çfarëdo që të bësh, është e rëndësishme që ta bësh atë, nëse është e mundur”.

Teksti i bisedës u bë publik pa modifikime nga administrata e Trump. Në pesë faqet e transkriptit të intervistës lexohet se Trump i kërkoi Zelensky të kontaktonte, përveç Ministrit Barr, edhe avokatit të tij personal Rudolph Giuliani për t’i shkuar deri në fund kësaj çështjeje. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono