Trump është gati të emërojë ish-prezantuesen si ambasadore

18:17 | 07/12/201818:170

Mediat amerikane raportojnë se presidenti Donald Trump ka gjetur zëvendësuesen e Nikki Haley. Ish-prezantuesja e Fox News Heather Nauert, po mendohet si kandidatja kryesore për të marrë rolin e ambasadores së SHBA-ve në Kombet e Bashkuara.

Aktualisht 48-vjeçarja mban postin e zëdhënëses së Departamentit të Shtetit. Tashmë pritet vetëm zyrtarizimi I Trump në orët e ardhshme me anë të tuiterit. Nominimi do të duhet të konfirmohet edhe në Senat, ku republikanët zotërojnë maxhorancën. Megjithatë analistë të shumtë kritikojnë këtë zgjedhje.

Nauert, e cila do të mbajë një post thelbësor për diplomacinë amerikane nuk ka përvojë në politikën e jashtme. Nëse do të emërohet, 48-vjeçarja do të ketë në dorë dosierë të rëndësishëm siç janë marrëdhëniet me Korenë e Veriut dhe sanksionet kundër Iranit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono