Trump dyfishon tarifat për hekurin dhe aluminin turk

15:36 | 10/08/2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp, me anë të një mesazhi në profilin e tij në Tuiter, deklaroi se ka autorizuar dyfishimin e tarifave për hekurin dhe aluminin që vjen nga Turqia. Kjo për shkak të zhvlerësimit historik të monedhës turke përballë një dollari shumë të fortë. Tarifat për aluminin do të jenë 20 për qind, ndërsa për hekurin 50 për qind. Kreu i Shtëpisë së Bardhë konfirmoi se aktualisht marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë nuk janë të mira.
Ndërkohë Financial Times shkruan se Banka Qendrore Europiane ka shprehur shqetësimin e saj për pasojat e mundshme të krizës ekonomike dhe monetare turke tek bankat europiane./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono