Trump, bisedë telefonike me kryeministrin e Indisë

23:38 | 19/08/201923:380

Presidenti amerikan Donald Trump zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin e Indisë, Narendra Modi, gjatë të cilës diskutuan për forcimin e lidhjeve ekonomike mes dy vendeve.

Sipas një njoftimi të Shtëpisë së Bardhë, gjatë telefonatës Trump e vuri theksin edhe tek nevoja që India të ulë tensionet me Pakistanin, të ngritura pas heqjes së statusit të Kashmirit.

Nga ana e tij, kryeministri Modi shprehu dëshirën që përfaqësuesit e dy vendeve të takohen së shpejti për të diskutuar pikërisht për marrëdhëniet tregtare dypalëshe.

Telefonata mes dy liderëve vjen pak kohë pasi Trump kishte kërcënuar me vendosjen e tarifave shtesë për produktet e importuara nga India, projekt nga i cili duket se ka hequr dorë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono