Tregtarët e makinave drejt falimentimit, Balluku: Do gjejmë zgjidhje

13:32 | 12/02/201913:320

Tregtarët e automjetetve të përdorura kanë kërkuar rishikim të vendimit të qeverisë për importimin e automjeteve mbi 10 vjet përdorim. Në dëgjesën publike që zhvilloi me ta, Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ka premtuar gjetjen e një zgjidhjeje që jo vetëm mos dëmtohet biznesi i tregtarëve por edhe të mbrohet mjedisi.

Me këtë ftesë u ul përballë  tregtarëve të makinave të përdorura Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku. Vendimi i Këshillit të Ministrave ka dëmtuar biznesin e tyre i thanë tregëtarët duke filluar që tek ndalimi i autoveturave që janë prodhuar jo më shumë se 10 vjet para datës së regjistrimit të parë në Shqipëri.

Arsyeja e ndalimit të makinave mbi 10 vjet prodhim është vendosur për të mbrojtur shëndetin e njerëzve. Por kjo nuk qëndron sipas importuesëve të automjeteve të përdorura, pasi problem kryesor është karburanti që tregëtohet në Shqipëri.

Sa i përket detyrimit për të targuar automjetet që sjellin nga jashtë, kjo i duket e paarsyeshme tregëtarëve pasi nuk mund t’i vendosin targa një makine që nuk qarkullon.

Ashtu siç premtoi në fillim të fjalës së saj ministrja Balluku i dëgjoi dhe i mbajti shënim ankesat e importuesëve të automjeteve dhe u premtoi se një zgjidhje të mesme do t’ua japin shumë shpejt.

Në tetor të vitit të kaluar këshilli i ministrave vendosi të mos lejojë  nga 1 janari i vitit 2019 importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono