Tre makina aksidentohen në rrugën e Rinasit, 6 të plagosur

16:11 | 23/06/201816:110

Aksi automobilistik, Rinas-Qafë Kashar- Tiranë është më i rrezikshmi për të udhëtuar sipas specialistëve të aksidenteve rrugore.  Këtë të shtunë 3 automjete u përplasën, duke bllokuar qarkullimin në të dy senset e lëvizjet për rreth 1 orë.

 Edhe pse tabela e “ndalim-parakalimit” është e vendosur në të dy anët e rrugës së Rinasit, përsëri djetuesit e automjeteve nuk e renspektojnë atë, siç është edhe ky rast.

Nga një vëzhgim që kreu ABC News, vërehet se automjetet ulin shpejtësinë vetëm atëherë kur para tyre ndodhet ndonjë patrullë e rastit e policisë. Për ekspertin rrugor Artur Sulçe, efektivët e policisë nuk duhet të jetë statikë, por të lëvizshëm gjatë monitorimit të tyre në rrugë.

Artur Sulçe, ekspert rrugor: “Shkaku kyresor i aksidenteve rrugore është mosmenaxhimi i trafikut, e dyta dhe parandalimi duke patur pasrasyhs që policia rrugore më shumë është statike sesa në leviozje, kjo ka bërë që të ndodhin shumë aksidente që mund të mos ndodhnin nëse policia do ishte në lëvizje, sidomos tani në stinën e verës ku trafiku rëndohet”.

Sinjalistika horizontale dhe ajo vertikale është vendosur në disa akse rrugore por, nuk është koherente thekson specialist Sulçe.

Artur Sulçe, ekspert rrugor: “Sinjalistika është vendosur por nuk ëhstë koherente, e besueshme, homogjene. Pse vendoset një tabele 30 ku rruga është e mbyllur dhe duhet të jetë me 90, kur kjo sinjalistikë nuk është homogjene dhe e besueshme, nuk beson më”.

 Vetëm gjatë 15 ditëve të para të qershorit 14 persona kanë humbur jetën nga aksidentet rrugore, ndërsa numri i atyre që janë plagosur lehtë e rëndë është akoma më i madh. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono