Tre anije iraniane përpiqen të bllokojnë cisternën britanike

13:32 | 11/07/201913:320

Tre anije ushtarakë iraniane janë përpjekur të sekuestrojnë një anije cisternë britanike në ngushticën e Hormuz. Ndërkohë kreu I Shtëpisë së Bardhë Donald Trump deklaroi se do të rrisë taksat ndaj Iranit

Disa anije ushtarake të rojeve revolucionare islamike iraniane u përpoqën të sekuestrojnë një anije cisternë britanike në Gjirin Persik. Londra konfirmoi përpjekjen për sekuestrim duke thënë se anijet ishin tre dhe jo pesë si u raportua fillimisht në media. Dhe se çdo gjë kishte ndodhur në ngushticën e Hormuz.

Në një situatë të tensionuar mes presidentit Iranian Hasan Ruhani dhe presidentit amerikan Donald Trump, Pentagoni në 10 korrik u ka kërkuar aleatëve që të kontribuojnë me anije për të parandaluar sulme në Iran dhe Jemen, ku kalon pjesa më e madhe e trafikut botëror të naftës, ndërsa agjencia ndërkombëtare për energjinë bërthamore, u mblodh në një takim urgjent në Vjenë me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për çështjen e pasurimit të uraniumit. Po në këtë situatë, presidenti amerikan Trump konfirmoi se do të shtojë taksat ndaj Iranit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono