Transmetimet televizive, AMA: Cilësi e lartë dhe 34 kanale pa pagesë

20:11 | 10/09/2018

E hëna ishte dita e fundit për transmetimet analoge për zonën e Tiranës dhe Durrësit, që ka 1/3 e popullsisë së vendit. Kreu i AMA-s, Gentian Sala, tregoi gjatë një konference për mediat epersite e kësaj teknologjie transmetimi televiziv që mbulon aktualisht 70 % të popullsisë së vendit.

“Nga sot do të ketë të paktën 34 kanale pa pagesë për publikun shqiptar. Normalisht, këta persona që kanë mundësi ekonomike mund të zgjedhin mes platformave të ndryshme numerike. Kjo është arsyeja pse them që është një ditë e rëndësishme pasi ka më shumë larmi, më shumë cilësi, më shumë programe dhe më shumë larmishmëri për qytetarët shqiptarë. E rëndësishme është që nga sot të mos kemi më subjekte audio-vizive qofshin lokal, rajonal, kombëtar, që me mendjen e tyre vendosin antena ku të duan edhe si të duan, por kjo gjë të marrë fund si çdo vend europian”, tha Sala.

Për marrjen e sinjalit, çdo televizor që nuk ka marrësin tokësor DVB-T2, duhet të lidhet me dekoderin përkatës, të cilët tashmë gjenden në shitje në shumë pika në Tiranë dhe Durrës.

“Duhet të shkojnë nëpër pika të ndryshme për të blerë dekoderat. Pikat nuk janë pak. Të paktën ne kemi pesë pika të njohura që shesin dekodera DVB-T2. Mos të harrojmë që këto janë pesë si numër subjektesh, por secili ka një rrjet të tërë që ndan në Tiranë dhe Durrës. Pra është një numër i madh dyqanesh ku shërbehet për personat. Është normale që për një ditë, dy ditë, tre të ketë probleme të kësaj natyre”, u shpreh kreu i AMA-s.

Por 88 mijë familje me ndihmë ekonomike këto dekodera do t’i përfitojnë falas.

Ndihmë ekonomike është dhënë për të paktën 88 mijë qytetarë që është një numër jo i vogël krahasuar edhe me eksperiencat e vendeve të tjera të rajonit. Në çdo vend të Bashkimit Europian ndihmën ekonomike e ka mbuluar shteti siç ka ndodhur edhe në Shqipëri. Për personat e tjerë që janë jashtë kësaj kategorie, të kësaj skeme normalisht qytetarët duhet të paguajnë,” tha Gentian Sala.

Lidhur me shqetësimet e qytetarëve të cilët pretendojnë se nuk janë informuar për këtë ndryshim, Sala tha se prej një viti e gjysmë AMA ka njoftuar për kalimin nga transmetimi analog në ato dixhital.

“Qytetarët kanë mbi 10 vite që kjo procedurë do të vazhdojë, por informimi real i qytetarëve ka mbi një vit e gjysmë. Kjo është ajo që mund të bëjmë ne si Autoritet. Sigurisht ka një përqindje të vogël që mund të ketë paqartësi”, tha Sala.

Kreu i AMA-s, pohoi se dixhitalizimi pritet të kryhet brenda vitit 2018 në të gjithë vendin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono