Trajneri i Kosovës: Do ecim përpara

16:21 | 02/03/201816:210

Bernar Shalond është trajneri i ri i ekipit të futbollit të Kosovë. Gjatë konferencës për shtyp ai u tregoi gazetarëve se shpresën më të madhe për formimin e një skuadre të mirë janë lojtarët kosovarë që luajnë jashtë vendit. “Nuk jam Mourinho as Guradiola, por dua të bëjë diçka më shumë për ta dhe të çoj Kosovën përpara”- tha Shalond gjate prezantimit.

Trajneri i ri i kombëtares së futbollit të Kosovës është Bernard Challandes. Ish-trajneri i kombëtares armene, i cili u dorëhoq pas humbjes me kombëtaren shqiptare në eliminatoret e Euro 2016, premtoi para gazetarëve dhe presidentit të Federatës Kosovare të Futbollit se do të çonte Kosovën përpara.

Challandes, 66-vjeç, u shpreh se Kosova ka shumë lojtarë të mirë që luajnë jashtë vendit, dhe janë pikërisht ata, burimi kryesor për krijimin e një ekipi të mirë.

“Kemi shumë lojtarë të mirë jashtë. Do të formojmë një ekip shumë të mirë dhe është detyra e trajnerit ta bëjë këtë. Në qoftë se vazhdojmë kështu kemi shanse të fitojmë dhe kualifikohemi”

Ai tha se po ndjek të gjitha ekipet kombëtare të Kosovës, U-17, U-19 dhe U-21, duke shtuar se i njeh futbollistët kosovarë dhe mentalitetin e tyre, prandaj, edhe ka zgjedhur Kosovën.

“Po ndjek të gjithë brezat U-17 U-19 dhe U-21. I njoh futbollistët e Kosovës dhe e njoh mentalitetin e tyre. Kam punuar shumë me lojtarë shqiptarë në Zvicër, si për shembull Valon Behrami, dhe e njoh mentalitetin e tyre, të cilët e duan gjithmonë fitoren. Prandaj e kam pranuar ftesën për të drejtuar kombëtaren e Kosovës. Nuk jam Mourinho as Guradiola por dua të bëjë diçka më shumë për ta dhe të çoj Kosovën përpara”.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono