Trajneri Edi Reja pret përmirësim edhe më të madh te Kombëtarja

15:10 | 12/06/2019

Trajneri Edi Reja tregoi veten me kombëtaren pas dy ndeshjeve të para eleminatore të Europianit. Trajneri ka besim se skuadra do të përmirësohet edhe më shumë, dhe presidenti Duka u shpreh optimist pas Moldavisë.

Pati shqetësim të madh kur i ndodhi kjo e papritur e pakëndshme. Trajneri i kombëtares, Edi Reja, u rrëzua në konferencën për shtyp kur shpalli listën e lojtarëve për Europianin, por veterani i stolit është nga ata që nuk bie lehtë.

E ka treguar në karrierë, e tregoi për aq pak kohë sa pati në dispozicion me Shqipërinë, duke luajtur mirë në Islandë, e duke fituar ndaj Moldavisë.

“Ishte fitore e rëndësishmë në aspektin moral e psikologjik, se humbëm me Islandën duke mos  e merituar. Sot luajtëm, keq, më keq se me Islandën, ishte shumë vapë dhe djemtë vuajtën në pjesën e dytë  por pastaj bëra ndryshime dhe ata që hynë në lojë zhbllokuan rezultatin. ishte problem konkretizimi i golit s enë pjesnë e parë luajtën shumë mirë”.

Çfarë mund të bëjë kjo kombëtare sipas trajnerit italian?

“Kjo është skuadër që ka mundësi të mëdha përmirësimi. Duhet të vlerësoj të gjithë lojtarët se nuk kemi përcaktuar plotësisht organikën e ekipit duhet të shoh ku dhe si do të luajnë lojtarët dhe brenda shtatorit do bëj grumbullime të tjeraaq sa të kemi mundësi për të përmirësuar skuadrën”.

Presidenti i Federatës, Armand Duka, u duk sikur kishte fituar një bast.

“E vetmja vërejtje që më kanë bërë kanë thënë pse ëhstë 73 vjec kurse për të tjerat nuk ka nevojë për notën time se është trajner shumë i mirë. Ka kontribuar në ndryshimin e atmosferës dhe kthimin e besimit. Dhe ju e keni parë që sot kishin më shumë besim në vetvete, madje më shumë në Islandë”.

Kombëtarja nuk luajti keq, por Duka nuk shqetësohet, ndërsa sheh nga e ardhmja.

“Jam më i kënaqur me këtë lojë dhe rezultat. Ne komanduam lojën ato morëm rezultatin. Sot kishim edhe lojën, edhe rezultatin. Islanda fitoi sot me Turqinë. Nuk mund të themi që ne jemi me 6 pikë dhe konkurentët tanë me 9 pikë i afrohemi vendit të dytë, por çdo gjë mund të ndodhë”. /ABC news Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono