Trajkoviç kallëzim penal kundër Vuçiç dhe Gjuriç

09:45 | 15/05/2019

Politikania serbe e Kosovës Radia Trajkoviç ka bërë kallëzim penal për presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç si dhe për Gjuriç. Ajo e akuzon kreun e shtetit serb se po pengon hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviç.

Mediat kosovare raportojnë se kryetarja e Lëvizjes Evropiane për Kosovën, Rada Trajkoviç, ka bërë kallëzim penal ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe drejtorit të ashtuquajturës Zyrë në Qeverinë e Serbisë për Kosovën, Marko Gjuriç.

Sipas FoNet, në kallëzimin penal thuhet se Vuçiç dhe Gjuriç po pengojnë hetimet për vrasjen e politikanit serb në Kosovë Oliver Ivanoviç; duke rrezikuar në këtë mënyrë sigurinë në vend.

Ndër të tjera thuhet se Vuçiç, ka deklaruar se “historia e bashkimit të veriut dhe jugut të Mitrovicës është edhe një përpjekje e shqiptarëve për të hyrë në veri të “krahinës” dhe të sundojnë me veriun e Kosovës, për çfarë po i ndihmon edhe Rada Trajkoviç me dëshminë e saj për vrasjen e Oliver Ivanoviç.

Trajkoviç, disa herë është shprehu se ishte pikërisht Vuçiç ai i cili po pengon hetimin për vrasjen e Ivanoviç, shkruan Koha.net.

Ndërkaq, në kallëzimin penal, gjithashtu, thuhet se Gjuriç “më 22 Prill, mes tjerash, theksoi se Rada Trajkoviç është vetëm njëra nga pjesëmarrësit e një fushatë të organizuar për rrënimin e reputacionit të shtetit (Serbisë) dhe institucioneve tjera”.

Në kallëzimin penal, gjithashtu, thuhet se Vuçiç e Gjuriç Trajkoviç se është tradhtare e popullit serb, bashkëpunëtore e armiqve të shtetit dhe popullit dhe se punon për shërbimet e huaja të inteligjencës./ABC News 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono