Totenhemi fiton gjysmëfinalen e parë të Kupës së Ligës ndaj Çelsit

11:56 | 09/01/201911:560

Totenhemi mundi Çelsin në gjysmëfinalen e parë të Kupës së Ligës në Angli. Gjithsesi, pati polemika të shumta pas derbit të Londrës në stadiumin “Uembli”.

Dueli i parë shkoi në favor të vendasve. Totenhem Hotspuri e konfirmoi veten, të paktën për momentin, si skuadra më e mirë e Londrës, këtë herë edhe në Kupën e Ligës.

Të mbiquajturit “gjelat” triumfuan minimalisht 1-0 në gjysmëfinalen e parë ndaj Çelsit, dhe bënë një gjysmëhapi drejt objektivit për të fituar më në fund një trofe, veçse polemikat sikur e errësuan suksesin.

Goli i vetëm në “Uembli” u shënua me 11-metërsh, madje pas një penalltie të dhënë me ndihmën e VAR-it.

Gjyqtari Majkëll Oliver fillimisht nuk sinjalizoi asgjë, ashtu siç kishte hedhur poshtë pretendimet e mëparshme të Totenhemit për penallti, por vendasit protestuan dhe ai kërkoi ndihmën e teknologjisë.

VAR-i vendosi për ndëshkim maksimal, dhe Harri Kejn nuk gaboi nga 11 metra larg, duke vendosur fatin e ndeshjes, por ende jo fatin e kualifikimit.

Trajneri i Çelsit, Mauricio Sarri, u shpreh shumë i pakënaqur për vendimin.

“Pas ndeshjes, e pashë aksionin e penalltisë në kameran tonë, dhe mund të them se ishte pozicion jashtë loje, – tha italiani, – kamera jonë ishte në vijë të drejtë me Harri Kejnin. Për fat të keq, vijërojtësi ndaloi dhe mbrojtësit tanë menduan se do të jepej pozicion jashtë loje. Në Angli nuk dinë ta përdorin VAR-in, ndaj gjyqtarët duhet të ndjekin aksionin kur nuk janë të sigurt”.

Edhe trajneri i Totenhemit, Mauricio Poçetino, i dha të drejtë në një farë mënyre, kolegut të tij.

“E vërteta është se VAR-i nuk më pëlqen, – u shpreh argjentinasi, – Këtë herë ne përfituam prej tij, por nga në Kupën e Botës dhe në ligën spanjolle kanë dalë shumë pakënaqësi. Nuk jam kundër teknologjisë, sepse nuk jam kundër përparimit, por rregullat duhet të jenë më të qarta. Nuk më pëlqen të fitoj në këtë mënyrë”.

Çelsi ishte i pafat në “Uembli”, pasi goditi dy herë shtyllën, por nuk arriti të shënonte.

Blutë e Londrës kanë ende shpresë për të përmbysur rezultatin në “Stemford Brixh”, por sezoni bëhet gjithnjë e më i vështirë, sidomos në mungesë të një qendërsulmuesi.

Totenhemi, ndërkaq, shpreson të arrijë finalen dhe të fitojë trofeun e parë që nga vitit 2008. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono