Toronto, një hap larg titullit në NBA

14:16 | 08/06/201914:160

Toronto është në prag të titullit kampion në basketbollin amerikan. Skuadra kanadeze triumfoi sërish në fushën e kampionës në fuqi, Golden Stejtit, dhe kryeson 3-1.

Në prag është diçka krejtësisht e re. Një skuadër jo amerikane është vetëm një hap larg fitores së titullit në atë që quhet liga amerikane e basketbollit, pra në NBA.

Toronto Raptors arriti një tjetër fitore të madhe, sërish në fushën e kampionëve të Golden Stejtit duke marrë epërsinë 3-1 me ndeshje, ndërsa trofeu mund të shkojë për herë të parë në Veri, në Kanada.

Dueli i radhës luhet pikërisht në Toronto, pra gjasat janë të gjitha që mrekullia të realizohet. Fitorja e miqve ishte bindëse 105-92, madje me përmbysje, gjë që flet shumë për karakterin dhe talentin e mëtuesve të rinj.

Koui Leonard po bën realitet atë që nuk mundi ta arrinte tek San Antonio e famshme e Greg Popoviçit, dhe ishte sërish një udhëheqës. Ai shënoi 36 pikë dhe kapi 12 topa në tabela, duke shtuar vetëm 2 pasime për kosh, por 4 vjedhje topi dhe një bllokim gjuajtjeje.

Për fat, ai u mbështet fort nga Paskal Siakam, Kajl Louri e Serg Ibaka, ndërsa kontribut të rëndësishëm dha qendra spanjolle Mark Gasol, si dhe Fred Vanvlit.

Ç’po ndodh me kampionët?

Golden Stejti e pati në parket kapitenin Klej Tompson, të kthyer nga dëmtimi, dhe ai luajti shumë mirë duke shënuar 28 pikë, me 6 gjuajtje tripikëshe. Stefën Kërri nuk ishte keq, dhe pati 27 pikë, por gaboi shumë në gjuajtje, ndërsa vetëm Drejmond Grin ishte në lartësinë e detyrës, nga pjesa tjetër e skuadrës.

Ai ishte pranë një tripëll dabëlli, me 10 pikë, 9 tabela e 12 asistë. Vendasit ishin deri në 12 epërsi në pjesën e parë, por fitorja u shpëtoi nga duart. Shpresa e vetme ndoshta është kthimi më në fund i Kevin Durantit, për ta ndihmuar ekipin në momentin më të vështirë.

Siç theksuan pas ndeshjes Kërri e Grin, Golden Stejti ka qenë në fitore 3-1 në të kaluarën dhe ka humbur titullin, pra këtë herë mund të ndodhë e kundërta. Veçse, ai që ua mori atë titull quhej Lebron Xhejms, pra kampionët duhet të imitojnë Lebronin që t’ia dalin. Ndeshja e pestë luhet në Toronto mëngjesin e së martës./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono