Toronto fiton finalen e tretë në NBA

14:52 | 06/06/201914:520

Toronto fitoi ndeshjen e tretë finale në basketbollin amerikan, madje në fushën e Golden Stejtit. Kampionët vuajtën mungesën e dy prej yjeve të tyre kryesorë.

Justifikimet nuk vlejnë, por mungesa kaq të rëndësishme padyshim që ndikuan.

Toronto arriti një fitore të madhe në fushën e Golden Stejtit, duke kaluar në avantazh 2-1 në finalet e play off-it të NBA-së.

Suksesi ishte bindës, me shifrat 123-109, dhe me kanadezët që kurrë nuk patën më pak se 7 pikë epërsi. Gjithsesi, pati dy arsye tepër të mëdha që kampionët e NBA-së nuk patën shpresë këtë herë.

Kevin Durant vazhdoi të mungonte, dhe ai është lojtari më i mirë i dy finaleve të fundit të NBA-së. Jashtë edhe kapiteni Klej Tompson, që bashkë me Stef Kërrin formojnë dyshen e madhe në mungesë të Durantit.

Kjo e la Kërrin me detyrën thuajse të pamundur që ta fitonte ndeshjen i vetëm. Numri 30 realizoi rekordin e tij për play off-in, plot 47 pikë, duke kapur edhe 8 topa në tabela, e duke shërbyer 7 pasime për kosh, plus dy vjedhje topi.

As kjo nuk mjaftoi, dhe as loja shumë e mirë e Drejmond Grinit, me 17 pikë e 7 topa në tabela, dhe ajo e Andre Iguodalës.

Toronto, ashtu siç pritej, u udhëhoq nga basketbollisti i saj më i mirë, Koui Leonard që shënoi 30 pikë, por që nuk ishte vetëm.

Të pesë lojtarët e formacionit realizuan shumë pikë, Louri 23, Grin 18, Siakam po 18 dhe Mark Gasol 17.

Ndeshja e katër luhet sërish në fushën e Golden Stejtit, mëngjesin e 8 qershorit, dhe Toronto ka shansin e madh që të fitojë sërish, nëse nuk kthehet të paktën njëri nga kampionët, Tompson ose Durant.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono