Tornado gjunjëzon Alabamën, 23 viktima

11:29 | 04/03/201911:290

Të paktën 23 viktima, mes të cilëve edhe fëmijë, janë shkaktuar nga tornado që goditi Alabamën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndërkohë gjendja e alarmit është shtrirë dhe në Xhorxhia, Florida dhe Karolinë e Jugut.

Të paktën 23 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e një tornado që goditi Alabamën, duke shkatërruar shtëpitë të ndërtuara me parafabrikatë dhe duke shkulur pemë. Sipas CNN tashmë gjendja e alarmit është shtrirë dhe në Xhorxhia, Florida dhe Karolinën e Jugut. Mes viktimave rezultojnë dhe dy fëmijë.

Tornado u përplas me forcë në Boregard, një komunë rreth 100 kilometra në lindje të Mongomeri, kryeqytet i Alabamës. Or sherifi i Kontesë u shpreh për gazetarët se bilanci i viktimave mund të jetë dhe më tragjik. Konteja ndodhet në lindje të shtetit në kufi me Xhorxhian.

Shumë persona rezultojnë të zhdukur dhe të tjerë janë shtruar në siptal, disa me palgë shumë të rënda. Presidenti amerikan Donald Tramp me anë të një mesazhi në profiling e tij Tuiter shprehu ngushëllimet për viktimat duke shtuar se tornado dhe stuhitë kanë qenë shumë të dhunshme dhe mund të ketë të tjera.

Sipas sherifit të Kontesë tornado ka përshkruar disa kilometra dhe ka shkaktuar shkatërrime katastrofike në një pjesë territori rreth 400 metra përgjatë trajektores së tij. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono