Topçiu: Klubet kanë përfitime, kemi kërkuar modelin e Kosovës!

23:31 | 07/11/201923:310

Aldi Topçiu, drejtor juridik në FSHF, është një nga të ftuarit në emisionin “Pressing” në ABC News. “Të gjitha klubet nxjerrin të ardhura, nga shitja e lojtarëve, e të drejtave televizive dhe biletat. Pastaj, kanë dhe premio nga Federata dhe përfitime nga pjesëmarrja në Europë. Nëse një klub e mbështet të gjithë të ardhurat te presidenti dhe sa lekë do të investojë ai, problem”.

PROJEKTLIGJI – “Unë fatkeqsisht dje u njoha me një projektligj, i cili besoj se në ditët në vijim do të shitet si një arritje dhe si një premtim i mbajtur. Them fatkeqssisht, pasi nuk është diçka që komuniteti sportiv e ka kërkuar. Nuk do të bëjë asnjë diferencë. Sot, 3-5% e shumës së sponsorizuar, i njihet subjektit si shpenzim i zbritur, siç është sot ligji. Ata mendojnë ta bëjnë 10%.

Kemi kërkuar ndryshim koncepti, kemi kërkuar modelin e Kosovës (e ka 30%). Ministria e Ekonomisë thotë nuk zbatohet, por nuk bën një analizë sesi do të ndryshonin të ardhurat. Nëse miratohet ai projektligj, nuk e konsiderojmë si arritje. Ligji i sotshëm ka anë pozitive,por është vetëm për Superioren. Le t’i ndryshojmë emrin atëherë”.

VITI ZERO – “Unë mendoj se është një proces. Çdo vit, procesi i lincencimit ka rritje. Unë mendoj se vetë presidentët duhet të ndërgjegjësohen. Ne i kemi dhënë ndihmë, i kemi asistuar, kemi dëgjuar problemet e përditshe të menaxhimit. Ato lekë që investohen nga presidentët nuk janë pak. Ndërsa lekët që shkojnë për të strukturuar një staf, i cili minimumi duhet të ndjekë gjyqet, është shumë pak. Shteti ka fajet e veta, ashtu siç ka dhe vetë klubi”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono