Tonelata domate hidhen në kanal në Myzeqe

16:08 | 23/10/201916:080

Fermerët e Myzeqesë po e hedhin prodhimin në kanal. Abc news ishte në një nga serat e fshatit Babunjë në Divjakë. I gjithë investimi i fermerit Kastriot Hoxha ka shkuar dëm për mungesë tregu.

Ky është një prej fermerëve të fshatit Babunjë në Divjakë. Investoi miliona për të ngritur sera dhe tani është në kushtet e mbijetesës. Prodhimin e ka hedhur. Kanalet dhe tokat janë mbushur plot me domate stok.

Madje edhe për këtë Kastriot Hoxha detyrohet të paguajë. Këto gra po e ndihmojnë. Një pjesë tjetër e ka lënë pa vjelë pasi mungon tregu. Situata është e njëjtë edhe me trangullin.

Askush nuk ka interes për ta blerë ndonëse tregu është i varfër dhe konsumatorëve u mungojnë perimet e freskëta. Puna dhe mundi u humbi kështu që mendojnë largimin nga atdheu.

Për të gjithë prodhuesit në Myzeqe ky është viti me i keq i bujqësisë gjatë 30 viteve të fundit. U nxitën nga qeveria për të mbjellë tokat me shpresën se do të subvencionoheshin, por prodhimi u ka mbetur pa shitur.

Për këtë situatë fermerët u ngritën dy herë brenda këtij muaj në protesta duke paralajmëruar përshkallëzim derisa qeveria të reagoje./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono