Tom Doshit e familjes së tij i ndalohet hyrja në SHBA

19:25 | 16/04/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit i ndalon hyrjen në SHBA deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij. Vendimi i sekretarit amerikan të Shtetit është bërë i ditur sot dhe si shkak jepet përfshirja në raste madhore korrupsioni. Doshi bëhet zyrtari i dytë shqiptar pas Llallës që I ndalohet hyrja në Amerikë.

Departamenti i Shtetit i ndalon hyrjen në Shtetet e Bashkuara deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij.

Pas ish kryeprokuorit Adriatik Llalla, Tom Doshi bëhet zyrtari i dytë nga Shqipëria të cilit i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes në raste madhore korrupsioni.

Vendimin e Sekretarit amerikan të shtetit e ka bërë të ditur zëdhënësi i tij, që përmes një njoftimi për shtyp bën të ditur se sipas ligjeve amerikane, kur ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë.

Sekretari i Shtetit mund t’ia bëjë njoftimin zyrtarit privatisht ose në publik. Në njoftimin që u bë publik thuhet se deputeti Doshi, bashkëshortja e tij Xhovana Doshi, vajza e madhe Briana Doshi, djali në moshë madhore James Doshi dhe fëmijët në moshë të mitur, nuk lejohen të hyjnë në Amerikë./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono