Today are facing the court, the 30 arrested for earthquake damage

14:20 | 17/01/202014:200

Among the 30 arrested are officials and former officials in Tirana, Farka, Vora and Kashar, suspected for abusing their duty and interfering with the construction structure.

Due to the high number of detainees, the hearing sessions will be divided with 15 defendants.

Journalist Glidona Daci tells for abcnews.al that the judges court  will seek “jail arrest” for most of them.

Meanwhile, the group of defense lawyers will take time to get acquainted with the acts, on the other hand, the prosecution stated that there is a lack of documentation.

The prosecution has stated that the number of detainees is expected to increase, as investigations are still going on.  As for the 6 people who have left the country, the prosecution prefers to keep the data secret./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono