Tmerri nga tërmeti që goditi Shqipërinë, Andi Lila u rrëfehet grekëve

10:21 | 30/11/201910:210

Andi Lila nuk e ka përjetuar tërmetin e fortë që Shqipëria ndjeu në orët e parë të 26 nëntorit. Futbollisti i Tiranës ka qenë jashtë vendit, ndërkohë që në Greqi interesohen të mësojnë mbi atë që ka ndodhur në vendin tonë. “Super FM” ka intervistuar ish-futbollistin e PAS Gianinna, i cili falënderon grekët për angazhimin e tyre për të ndihmuar shqiptarët në një moment të vështirë si ky.

“Unë dhe familja ime nuk kemi asnjë problem. Tërmeti ishte shumë i madh, ka më shumë se 40 të vdekur.  Ndaj edhe njerëzit po e vuajnë psikologjikisht. Epiqendra ishte pranë shtëpisë sime, por nuk isha në Shqipëri kur ra tërmeti. U ktheva menjëherë, pasi të gjithë kërkojnë ndihmë”, shprehet Lila fillimisht.

Më tej ai shton: “Dua të falënderoj EMAK, që erdhi nga Greqi menjëherë. Tërmeti e goditi vendin në 4:00 të mëngjesit dhe ata erdhën në 6:00. Njerëzit po qëndrojnë jashtë shtëpive të tyre, pasi nuk janë mirë psikologjikisht. Ata janë të frikësuar, pasi tërmeti është shoqëruar me 500 pasgoditje dhe një pjesë e tyre janë mbi 5 Richter”.

Lila pranon se po e mendojnë të shkojnë disa ditë në Janinë, për t’u qetësuar pak. “Familja ime ishte në Shqipëri kur ra tërmeti. E përjetuan atë dhe kishin frikë. Po e vuajnë psikologjikisht dhe mbase mund të vijmë në Janinë disa ditë për t’u çlodhur pak”, tregon kavajasi, i cili tregon se ka pasur edhe një telefonatë me presidentin e PAS Giannina, z. Christovasilis.

“Kam biseduar me të në telefon dhe më tha që për çfarë që të na duhet, do të jenë pranë nesh. E falënderojmë shumë, gjithashtu edhe klubin e PAOK që gjithashtu u mobilizua për të na ndihmuar. Falënderim i madh shkon për të gjitha ata që duan ta ndihmojnë vendin tim në këtë moment të vështirë që po kalon”, është shprehur Lila. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono