Tjetër anije me emigrantë, Italia marrëveshje me BE-në

21:10 | 12/09/201921:100

Italia ka ndryshuar qasje ndaj emigrantëve me daljen jashtë loje të kreut të ekstremistëve Mateo Salvini. Qeveria e re në Romë ka arritur një marrëveshje me vendet e BE-së për ndarjen e emigrantëve që ndodhen në një anije që po i afrohet ishullit të Lampeduzës.

Qeveria italiane deklaroi të enjten se ka arritur një marrëveshje me vendet e BE-së për të ndarë emigrantët që ndodhen në një anije në detin Mesdhe. Bëhet fjalë për marrëveshjen e parë, që do të shërbejë si një test për marrëdhëniet e reja mes Romës dhe Brukselit. Anija “Ocean Viking”, që ka në bord 82 persona të shpëtuar në operacione të ndryshme, ka bërë kërkesë për një port për të ankoruar. Qeveria e Xhuzepe Konte që u betua javën e kaluar ka premtuar një ndryshim të qasjes kundrejt emigrantëve krahasuar me atë të administratës së mëparshme, që në ndikimin e Mateo Salvinit zgjidhte politikën e porteve të mbyllura. Duke folur pas një takimi me ministrat e tij ditën e enjte, kryeministri Konte tha se vende të ndryshme të BE-së kanë pranuar të marrin emigrantët. Marrëveshja u vlerësua edhe nga kryetari i Partisë Demokratike të majtë, Nikola Xingareti, i cili e cilësoi një “akord pozitiv”, të arritur falë përfshirjes së vendeve të tjera të BE-së. Anija “Ocean Viking” aktualisht ndodhet mes Maltës dhe ishullit italian të Lampeduzës. Emigrantët në bord janë të gjithë afrikanë dhe mes tyre janë edhe 17 fëmijë. Linja e ashpër e Salvinit ndaj emigracionit i dha popullaritet partisë së tij Liga e Veriut, që muajin e kaluar u tërhoq nga koalicioni me Lëvizjen 5 Yjet, në përpjekje për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. Por marrëveshja e 5 Yjeve me Partinë Demokratike çoi në krijimin e qeverisë së re. /ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono