Tiranë/ Arrestohet hakeri i shpallur në kërkim nga SHBA

19:02 | 12/02/201819:020

Policia e Shtetit arrestoi të premten një 25-vjeçar nga Fieri, i kërkuar nga drejtësia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për krime kompjuterike.
Aldo Ymeraj u prangos në Tiranë, gjatë një operacioni ndërkombëtar, mes të cilëve edhe Shqipëria, për llogari të goditjes së një organizate të krimit kibernetik.
Për 25-vjeçarin me banim në Fier ekzistonte një urdhër arresti nga SHBA.
Ai dyshohet të jetë pjesëtar i një organizate kriminale që shiste të dhëna të vjedhura kartash krediti në thellësi të internetit, duke u shkaktuar konsumatorëve një humbje prej 530 milionë dollarësh.
Nga 36 personat ndaj të cilëve u ngrit padi, 13 janë arrestuar në Shtetet e Bashkuara, Australi, Britani, Francë, Itali, Kosovë dhe Serbi. Grupi i quajtur “Infraud”, ishte krijuar në vitin 2010 nga një ukrainas./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono