Thyerja e kordonit të policisë, gazetarja: Protestuesit u lejuan të deportonin

16:42 | 16/02/2019

Gazetarja Mimoza Koçiu ka komentuar protestën e opozitës e mbajtur para Kryeministrisë. Ndaj trazirave të shkaktuar nga qytetarët policia ka reagur me gaz lotsjellës për t’i shpërndarë. Teksa fliste për thyerjen e kordonit të policisë nga ana e qytetarëve, ajo ëstë shprehur se policia i ka leluar vetë protestuesit që të deportonin.

“Ne kemi persona me rekorde kriminale që i kemi deputetë dhe kryetar bashkish. Natyrisht një person me rekorde kriminale është i lirë që të marrë pjesë në protestë. Basha ka qenë ministër i Brendshëm dhe ai ka kaluar protesta. Ai e kuptoi që kordoni i policisë nuk çahet direkt që në fillim të protestës. Dhe ishte një kordon tek dhe u lejuan të deportonin. Edhe sipër në tarracë ka pasur një rritje të gardës. Natyrisht një turmë që avancon e merr vetë drejtimin”.

Duke komentuar fjalën e Berishës nga mesi i turpës së qytetarëve, gazetarja u shpreh se:  “Kam përshtypjen se Berisha është thjesht një strateg i provuar i protestave dhe i menaxhimit të tyre. Berisha e kapi situatën dhe ai tha se ishte një reagim qytetar kur u thye kordoni”.

Ndërsa duke parë sjelljen e Bashës në protestë, gazetarës i kishte bërë përshtypje se lideri i PD-së kishte qëndrua gjatë gjithë kohës në telefon.

“Çfarë më bën përshtypje mua, unë pashë zotin Basha se ishte duke komunikuar me celular. Po pyes se me kë komunikonte zoti Basha me mesazhe?! Ose mund të këtë komunikuar me ndërkombëtarët. Por kjo mbetet për tu parë se deri ku do të shkojnë. Kjo kërkon një durim dhe një vullnet të madh”.

Ndërsa duke folur për rastin e gazit lotsjellës, gazetarja është shprehur se të lënduar kanë mbetur edhe Basha edhe Berisha.

“Basha ishte parë më lot në sy nga gazi lotsjellës dhe zoti Berisha më thanë që ishte ndjerë vërtet keq në një moment dhe ndaj ishte spostuar”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono