“Thriller” i Michael Jackson, videoklipi më i mirë i 50 viteve të fundit

23:45 | 15/10/201823:450

I publikuar në vitin 1983, videoklipi “Thriller” i Michael Jackson, është shpallur si videoklipi më i mirë i 50 viteve të fundit. Në atë kohë ai u shpall dhe si videoklipi më i shtrenjtë në histori me 500 mijë dollarë të shpenzuar për realizimin e tij.

“Thriller” i Michael Jackson është videoklipi më i mirë i 50 viteve të fundit. Çmimi është dhënë nga “Imaginaction”, festivali i parë për videoklipe në nivel ndërkombëtar, me një juri të përbërë nga gazetarët më të rëndësishëm të sektorit. I publikuar në vitin 1983, “Thriller” konsiderohet video e parë muzikore që ka një temë dhe koreografi e që është kthyer në një ikonë të padiskutueshme të muzikës pop.

Video e “Thriller” prezantohet si një film me metrazh të shkurtër me tematikë horror, i pari në histori me një konotacion të fortë kinematografik. Michael Jackson në atë kohë kishte parë në kinema filmin “Një ujk amerikan në Londër” të Xhon Lendis dhe e pëlqeu aq shumë sa replikoi disa nga skenat në videoklipin e këngës së tij. Pas shumë këmbënguljeje nga ana e tij shtëpia diskografike “Epik Rekords” pranoi të paguante 500 mijë dollarë për realizimin e video. Kjo e fundit u drejtua nga vetë Lendis dhe në atë kohë fitoi famën e videoklipit muzikor më të shtrenjtë në histori.

“Thriller” ishte një sukses i paprecedentë, dhe albumi që përmbante këngën u rendit në vendin e parë më klasifikimet muzikore në të gjithë botën. Falë videoklipit shitjet e albumit u trefishuan. Në atë kohë dhe MTV që sapo kishte nisur transmetimet shënoi nivel rekord shikueshmërie dhe u detyrua të transmetonte disa herë videoklipin, për shkak të kërkesave të shumta nga telespektatorët./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono