Thirrja e drejtuesve: Mos hani më mish qeni

10:58 | 12/09/201810:580

Drejtuesit e kryeqytetit të Vietnamit u kanë bërë thirrje banorëve që të ndalojnë së ngrëni mishin e qenit. Komiteti i Popullit në Hanoi deklaroi se kjo praktikë mund të dëmtojë imazhin e tyre si një kryeqytet i civilizuar dhe modern.

Gjithashtu, ata shtuan se konsumimi i këtij lloj mishi mund të çojë në përhapjen e sëmundjes së tërbimit apo leptosperozës. Mbi 1.000 dyqane shesin mish qeni dhe maceje në Hanoi.

Komiteti gjithashtu bëri thirrje që të ndalohet së ngrëni edhe mishi i maces, i cili është më pak popullor, por gjithsesi ofrohet në këtë vend. Nisma u përshëndet nga shumë vietnamezë, por pati edhe nga ata persona që thanë se mishi i qenit apo maces nuk duhet ndaluar plotësisht.

Ata sugjerojnë që të vendoset një taksë e rëndë ose të lejohet të shitet vetëm në disa zona të veçanta./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono