Themeluesi i Wikileaks rrezikon të vdesë në burg, mjekët japin alarmin: Duhet të shtrohet në spital

13:11 | 25/11/201913:110

Julian Asanzh rrezikon të vdesë në burg nëse nuk merr mjekim të menjëhershëm. Lajmi është publikuar nga Skaj Njus, i cili njëkohësisht publikon dhe një letër të hapur të firmosur nga më shumë se 60 mjekë. Këta të fundit pretendojnë se themeluesi i Wikiliaks vuan nga shqetësime fizike dhe psikologjike,përfshirë dhe depresionin. Mjekë të Mbretërisë së Bashkuar, Sri Lankës, europianë dhe australianë u shprehën të shqetësuar për faktin nëse Asanzh mund të përballojë një proces gjyqësor.

Letra e tyre i është dërguar ministrit të brendshëm britanik, Priti Patel. Asanzh, 48 vjeç, mbahet në burgun e Belmarsh, në juglindje të Londrës, në pritje të seancës gjyqësore të programuar për në muajin shkurt, ku do të kundërshtojë ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku duhet të përballet me 18 akuza. Mes tyre është dhe ajo për komplot për të hakeruar një kompjuter “të klasifikuar” të Pentagonit.

Mjekët kërkojnë transferimin e Asanzh në një spital, ku mund t’i nënshtrohet kontrolleve dhe terapive nga ana e një stafi mjekësor. Në letër shkruhet ndër të tjera se nga një këndvështrim mjekësor, dhe me provat në dispozicion, ka vend për shqetësim për sa i përket mundësisë së Asanzh për t’u përballur me procesin gjyqësor në 2020-tën./abncews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono